Przepisy rachunkowe przesądzają o dacie poniesienia kosztu w CIT
Dopiero moment odpisu kosztów w ewidencji rachunkowej w ciężar kont o charakterze wynikowym, mający wpływ na ustalenie prawidłowego wyniku finansowego firmy, ma określone konsekwencje w podatku dochodowym.
Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 23 września 2015 r. (IBPB-1-2/4510-237/15/KP).
Dla celów bilansowych spółka rozlicza w czasie wydatki związane z kosztami ubezpieczeń, podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, opłaty ponoszonej tytułem użytkowania wieczystego oraz prenumeraty czasopism, kupowanych z góry na rok kalendarzowy, względnie na okresy krótsze niekoniecznie pokrywające się z rokiem podatkowym. Wskazane koszty dla celów bilansowych spółka rozlicza w czasie jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów. W praktyce ich wartość jest dzielona przez liczbę miesięcy, których dotyczą, a uzyskana w wyniku tego podziału kwota jest zaliczana w każdym miesiącu w poczet kosztów. Pomimo tego dla celów podatkowych spółka rozpoznaje co do zasady koszt uzyskania przychodu w momencie zaewidencjonowania wydatków, nawet jeśli nie zostały one jeszcze ujęte na kontach kosztowych.
Spółka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta