Własny samochód przedsiębiorcy to mniej ograniczeń w kosztach
Paliwo lub opłaty serwisowe mogą być bez limitów ujęte w rachunku podatkowym, a podatnik nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, jeżeli auto osobowe jest własnością firmy.
Środki transportu w wielu przypadkach są istotnym elementem majątku podatnika. Skoro jest to majątek ściśle związany z prowadzoną działalnością, to koszty amortyzacji środków transportu i wydatki na ich eksploatację spełniają przesłanki do zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Związek jest oczywisty
Zgodnie z tym przepisem kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje zatem podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów niewymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, pod warunkiem że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. W przypadku samochodów wykorzystywanych w działalności podatnika wykazanie takiego związku nie powinno stwarzać problemów.
Definicja ściśle określona
Pojęcie „samochód osobowy" na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych zostało zdefiniowane w art. 4a pkt 9a ustawy o CIT >patrz ramka. Oznacza to, że jeżeli w każdym innym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta