Od 1 stycznia zmienią się zasady korzystania z ulgi na złe długi
Wierzyciel obniży wysokość należnego podatku, jeśli na moment dostawy towaru lub świadczenia usługi oraz w przeddzień złożenia deklaracji, w której rozlicza korektę, jego dłużnik nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego.
Julita Skórnicka Artur Gawiński Adam Miłosz
1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie ustawa z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne. Celem nowej ustawy jest wprowadzenie skutecznych instrumentów, które pozwolą uratować borykające się z problemami finansowymi firmy przed upadłością i w konsekwencji likwidacją. Nowa ustawa zawiera obszerną nowelizację ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze oraz wiele przepisów dostosowujących. Pewne zmiany dotyczą także funkcjonującej od dawna w przepisach o VAT ulgi na złe długi.
Ulga na złe długi to pomoc dla podatników VAT, którym nie udało się uzyskać terminowo należności od kontrahentów. W tej sytuacji wierzyciel nie dość, że nie otrzymuje należności za dostarczony towar lub świadczoną usługę, to dodatkowo zostaje obciążony należnym podatkiem od towarów i usług. Jako podatnik musi rozliczyć VAT, mimo że nie otrzymał zapłaty. Jeśli dłużnik nie zapłaci należności w ciągu 150 dni, to wierzyciel – korzystając z ulgi na złe długi – może odzyskać VAT, który wcześniej zapłacił do urzędu skarbowego.
Niezależnie od tego, czy wierzyciel skorzysta z ulgi, dłużnik, który nie uregulował należności w terminie 150 dni od wskazanej daty płatności, ma obowiązek skorygować odliczoną wcześniej kwotę VAT wynikającą z tej faktury. Korekta taka powinna zostać przez niego uwzględniona w deklaracji VAT składanej za okres, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta