Urząd przeleje pieniądze na konto
Część zmian wprowadzonych do ordynacji podatkowej dotyczących nadpłat ma charakter porządkujący.
W art. 72 § 2 o.p. rozszerzono pojęcie nadpłaty o:
- opisane już wcześniej zaległości, o których mowa w art. 52 oraz art. 52a o.p.,
- odsetki za zwłokę od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek oraz
- opłatę prolongacyjną.
W art. 73 § 2 pkt 4 o.p. doprecyzowano z kolei, że nadpłata powstaje z dniem złożenia kwartalnej deklaracji VAT dla podatników podatku od towarów i usług jedynie wpłacających zaliczki na ten podatek. Wprowadzenie takiego uregulowania ma na celu usunięcie występujących w tym zakresie wątpliwości interpretacyjnych.
Stwierdzając, że obowiązujące przepisy art. 75 § 2 o.p. zbyt kazuistycznie określają przypadki, w których przysługuje uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, uporządkowano je i ujęto w formie normy o charakterze bardziej ogólnym, obejmując nią wszystkie wymienione do tej pory uprawnione podmioty. Jednocześnie przyznano prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty spółkom, które tworzyły podatkową grupę kapitałową w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, w momencie utraty przez grupę statusu podatnika w zakresie zobowiązań tej grupy. Ponadto w znowelizowanym art. 75 § 2 o.p. przyjęto zasadę, że płatnik lub inkasent jest uprawniony do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, jeżeli wpłacony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta