Dokapitalizowanie spółki nie zawsze przebiega bez problemów
Wspólnik-pożyczkodawca zaliczy do kosztów wartość wypłaconych mu przez spółkę odsetek w proporcji do jego udziału w zysku, jeżeli przeznaczone na nią środki pochodziły z jego indywidualnej działalności gospodarczej.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w ramach spółek niebędących osobami prawnymi (spółka jawna, partnerska, komandytowa) często szukają optymalnych form przekazania tej spółce środków na jej bieżącą działalność. Jedną z najprostszych metod dokapitalizowania spółki jest zawarcie umowy pożyczki. W zależności od tego, czy taka umowa będzie przewidywać oprocentowanie, czy będzie miała charakter nieodpłatny, różne będą konsekwencje podatkowe tej transakcji, co może zaważyć na jej opłacalności.
Przychód udziałowca
Odsetki od pożyczki otrzymane od spółki przez wspólnika stanowią dla niego przychód podatkowy. Źródłem tego przychodu jest działalność gospodarcza (jeżeli środki na pożyczkę pochodzą z tej działalności), bądź przychód ten zostanie przypisany do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych (płatnikiem jest spółka). Wspólnik uzyskuje przychód zawsze z momentem otrzymania odsetek, a nie z chwilą ich wymagalności. Otrzymane raty w części przypadającej na kwotę udzielonej pożyczki (należność główna) są neutralne podatkowo.
Wykorzystanie własnego kapitału
Wypłata odsetek przez spółkę co do zasady jest kosztem uzyskania przychodu pozostałych wspólników spółki w proporcji do ich udziału w zysku. Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta