Wykwalifikowani cudzoziemcy z wyższą pensją
Niebieska karta uprawnia wykształconych obcokrajowców do podjęcia w Polsce pracy bez uzyskiwania zwykłego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Gwarantuje im też zarobki trzykrotnie przekraczające minimalną płacę.
Oczywiście nie dotyczy to obcokrajowców z Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ci są zwolnieni z uzyskiwania zezwoleń pobytowych i na pracę.
Kilka warunków
Wykwalifikowani pracownicy mogą zamiast zwykłego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę otrzymać tzw. zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Bazuje ono na unijnej dyrektywie Rady 2009/50/WE z 25 maja 2009 r. i nazywane jest też niebieską kartą UE. To cudzoziemiec decyduje o tym, czy skorzystać ze zwykłego zezwolenia czy z niebieskiej karty UE.
Niebieska karta UE jest dość korzystna, gdyż daje większą elastyczność w funkcjonowaniu na rynku pracy i pod pewnymi warunkami umożliwia zatrudnianie członków najbliższej rodziny cudzoziemca bez zezwoleń na pracę. Jednak zaangażowanie takiej osoby przebywającej w Polsce na podstawie niebieskiej karty UE zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia jej minimalnego wynagrodzenia. Jest ono znacząco wyższe od tego ustalonego na podstawie ustawy o wynagrodzeniu minimalnym za pracę.
O niebieską kartę UE mogą się ubiegać cudzoziemcy, którzy mają tzw. wyższe kwalifikacje zawodowe i zamierzają podjąć pracę w swoim zawodzie. Nie oznacza to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta