Pracodawca odpowie za błędne zaświadczenie Rp-7
Bez zgody pracownika szef nie ma prawa wybierać najlepszych lat z jego zarobkami, aby je wykazać w zaświadczeniu do ustalenia wysokości emerytury.
Pracownik niedługo będzie składał wniosek do ZUS o emeryturę. Czy wystawiając zaświadczenie ZUS Rp-7, pracodawca może wybrać najlepsze według jego wiedzy lata z zarobkami, czy ma to zrobić z okresu wskazanego przez pracownika? – pyta czytelnik.
Przy wystawianiu zaświadczenia o zarobkach na formularzu ZUS Rp-7 pracodawcy nie są upoważnieni do wyboru najkorzystniejszych lat z zarobkami bez wiedzy pracownika. We wniosku o wydanie tego dokumentu pracownik wskazuje okres zatrudnienia, z którego ma być ustalone osiągane przez niego wynagrodzenie. Pozwoli to uniknąć błędu, a tym samym jego zawyżenia lub zaniżenia.
Obowiązek wystawienia pracownikowi lub organowi rentowemu zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk ZUS Rp-7) wynika z art. 125 ust. 1 pkt 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 748, dalej ustawa emerytalna). Zgodnie z nim pracodawcy muszą:
- współdziałać z pracownikiem w gromadzeniu dokumentacji niezbędnej do przyznania świadczenia,
- wydawać pracownikowi lub ZUS zaświadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta