Szekspir żyje
Królewskie Towarzystwo Szekspirowskie pojedzie w tym roku do Chin; Globe wystawiać będzie sztuki na całym świecie od Iraku po Danię. Młodzi ludzie będą grać dzieła mistrza ze Stratfordu w Zimbabwe – pisze brytyjski premier.
Przypadająca w tym roku 400. rocznica śmierci Williama Szekspira jest nie tylko okazją do upamiętnienia jednego z największych dramaturgów w historii. To również moment, w którym możemy docenić wciąż przeogromny wpływ człowieka, który – aby zaczerpnąć z jego własnego opisu Juliusza Cezara – „jak Kolos cały świat okraczył".
Spuścizna Szekspira nie ma sobie równych: jego dzieła przetłumaczone zostały na ponad 100 języków i studiuje je połowa uczniów na świecie. Jak pisał o nim współczesny mu Ben Jonson: „Tyś był nie mężem wieku, tyś mężem wszech wieków". Do dziś Szekspir żyje w naszym języku, w naszej kulturze i w naszym społeczeństwie oraz, poprzez swoje nieustanne oddziaływanie, w sferze edukacji.
Od Dickensa po Mandelę
Szekspir odegrał kluczową rolę w kształtowaniu współczesnego języka angielskiego i przyczynił się do jego wiodącej pozycji w świecie. Pierwszy duży leksykon opracowany przez Samuela Johnsona zawierał więcej cytatów z Szekspira niż z jakiegokolwiek innego pisarza. Trzy tysiące nowych słów i zwrotów po raz pierwszy ukazało się drukiem w sztukach Szekspira. Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta