Obowiązki socjalne nie takie same dla wszystkich firm
Pracodawca, który obsadza mniej niż 20 etatów, może zrezygnować z funduszu socjalnego i wypłaty świadczeń urlopowych, jeśli zareaguje do 31 stycznia. Większy zakład nie może przyznać takich świadczeń w miejsce funduszu.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) służy finansowaniu działalności socjalnej. Uprawnieni do niej są: pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń z zfśs.
Dla tych pracodawców, którzy mają zfśs, ważne będą w tym roku dwie daty. Do 30 września 2016 r. muszą przelać równowartość dokonanych odpisów na rok kalendarzowy na rachunek bankowy zfśs, ale już do 31 maja mają przekazać co najmniej 75 proc. tej kwoty. Natomiast zatrudniający mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, którzy decydują się nie tworzyć zfśs, muszą o tym powiadomić załogę do końca stycznia 2016 r.
Kto tworzy, a kto nie
Zasady tworzenia zfśs przez pracodawców i gospodarowania jego środkami określa ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 111 ze zm.; dalej ustawa o zfśs). Przy korzystaniu z pieniędzy funduszu należy też stosować ustawę z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.; dalej updof) oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta