Kompensata wierzytelności nie pozwoli ekspresowo odzyskać podatku
Gdy zapłata za faktury zakupowe następuje w drodze potrącenia, podatnikowi nie przysługuje zwrot VAT w terminie 25 dni.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 30 listopada 2015 r. (I FSK 1292/14).
Stan faktyczny
Spór w sprawie dotyczył wykładni ustawy o VAT. Podatnik zapytał, czy w przypadku, gdy zapłata za faktury zakupowe następuje w drodze potrącenia, przysługuje mu – na podstawie art. 87 ust. 6 ustawy o VAT – zwrot podatku w terminie 25 dni. Sam uważał, że tak, bo przyspieszony zwrot dotyczy VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone. Nie ma konieczności zapłaty w gotówce lub przelewem, a zapłata przez potrącenie wzajemnych wierzytelności jest równoznaczna w skutkach prawnych z zapłatą, z uwzględnieniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Jego zdaniem z art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wynika, że skorzystanie z uprawnienia do przyspieszonego zwrotu VAT wymaga bezwzględnie zapłaty za zakupy gotówką bądź przelewem za pośrednictwem rachunku bankowego.
Rację podatnikowi przyznał sąd pierwszej instancji. Uznał, że wykładnia przepisów prawa materialnego dokonana przez fiskusa pomija kwestię...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta