Przy częściowym transferze związki nie przechodzą automatycznie
Czy związki zawodowe zaczynają działać od razu u pracodawcy, który przejmuje część zakładu, w którym wcześniej funkcjonowały?
Przemysław Stobiński, radca prawny, senior associate w kancelarii CMS
Decyzja o przekazaniu części zakładu nowemu pracodawcy wywołuje wiele konsekwencji dla zatrudnionych w tej placówce. Z mocy prawa stają się oni pracownikami nowego pracodawcy.
Wiele wątpliwości budzi natomiast los zakładowych organizacji związkowych zrzeszających takie osoby i działających u dotychczasowego pracodawcy. Nie ma bowiem przepisów, które określałyby zasady obejmowania nowego pracodawcy działalnością związków, które funkcjonowały u poprzednika.
U dotychczasowego pracodawcy...
Status zakładowej organizacji związkowej (zoz) u dotychczasowego pracodawcy zależy od tego, jak dużo pracowników – członków tej organizacji przejmie nowy pracodawca. Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1881) sąd wykreśla związek z rejestru, gdy zakład uległ takiemu przekształceniu organizacyjno-prawnemu, że uniemożliwiło ono kontynuowanie działalności tego związku. Tak będzie wówczas, gdy liczba pracowników zrzeszonych w samodzielnie działającej organizacji zakładowej spadnie poniżej dziesięciu członków przez ponad trzy miesiące albo jeżeli organizacja nie dostosuje swoich struktur do zmian organizacyjno-prawnych, jakie dotknęły dotychczasowego pracodawcę. Co prawda działający związek nie musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta