Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy spragnieni piwnej niszy

07 stycznia 2016 | Ekonomia
Wydajemy miliardy na chmielowe trunki
źródło: Rzeczpospolita
Wydajemy miliardy na chmielowe trunki

Rewolucja na rynku piwa nabiera rozpędu. Na popularności będą zyskiwać produkty browarów rzemieślniczych. Ucierpią na tym masowe lagery.

Beata Drewnowska

Niespełna 320 mln litrów piw z browarów rzemieślniczych kupią Polacy w 2020 r. – prognozuje firma PwC. To ponaddwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Oznacza to, że za cztery lata ponad 7 proc. piw sprzedanych w naszym kraju pochodzić będzie z niszowych warzelni. Jeszcze w 2010 r. ich udziały nie przekraczały 2 proc.

Piwni rzemieślnicy wykorzystują modę na piwa inne niż masowe lagery, którymi po latach szybkiego rozwoju nasycili się Polacy.

– Rosnący popyt na piwa niestandardowe spowodował, że małe i mikrobrowary zaczęły pojawiać się w Polsce jak grzyby po deszczu – mówi Michał Bliźniak, ekspert PwC. – W ciągu ostatnich kilku lat ich liczba się podwoiła do ponad 130, a następne 70 jest w trakcie budowy – dodaje.

Cola na ratunek

Ekspansja małych warzelni nie pozostanie bez wpływu na czołowe firmy piwowarskie, czyli Kompanię Piwowarską, Grupę Żywiec i Carlsberg Polska należące do międzynarodowych koncernów.

– Małe browary mocno wpływają na postrzeganie kategorii piwa przez konsumentów – uważa Maciej Chołdrych, właściciel firmy Piwoznawcy.pl. – Z czasem piwowarstwo rzemieślnicze może wręcz zawalczyć o większą część rynku. Tym bardziej że Polacy cenią sobie produkty regionalne i trend slow food – dodaje.

Efekty zmian już widać. – Trzech największych graczy kontrolujących rynek od wielu lat zaczęło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10337

Wydanie: 10337

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament