Europa musi bronić rynku
Geert Verbeeck | Ani polskie, ani inne huty w Europie nie są w stanie konkurować z dumpingowymi cenami producentów z Chin, Rosji czy Białorusi – mówi wiceprezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland, największego producenta stali w Polsce.
Rz: Jak zapowiada się 2016 r. pod względem koniunktury na stal?
Według Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej po trzech kwartałach zeszłego roku jawne zużycie stali (produkcja krajowa minus eksport, plus import – red.) wyniosło w Polsce 9,7 mln ton. W tym samym czasie import wyniósł prawie 6,9 mln ton. Mamy do czynienia z ogromnym napływem taniej, w dużej mierze subsydiowanej stali z krajów trzecich. W przypadku Europy Zachodniej dostawcą są Chiny, w przypadku Polski – przede wszystkim Rosja i Białoruś.
Ani polskie, ani inne europejskie huty nie są w stanie konkurować z dumpingowymi cenami producentów z tych kierunków. Sytuacja rynkowa w ostatnich miesiącach znacząco się pogorszyła i uważamy, że utrzyma się w I kwartale 2016 r., a możliwe, że dłużej.
Nie jest to dobra prognoza, szczególnie biorąc pod uwagę liczne projekty modernizacyjne i infrastrukturalne, które w najbliższych latach będą realizowane w Polsce. Chcemy być ich częścią; chcemy, żeby powstawały ze stali produkowanej w Polsce, tym bardziej że dysponujemy nowoczesnymi instalacjami i wysokiej klasy ekspertami....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta