Biznes na celowniku WAT
Systemy broni nowej generacji i badania zlecane przez przedsiębiorców stały się specjalnością wojskowej uczelni.
Zbigniew Lentowicz
Ściśle tajny projekt broni elektromagnetycznej opuścił już laboratoria Wojskowej Akademii Technicznej i wszedł w fazę testową. Jest też postęp w konstruowaniu działa laserowego wielkiej mocy – ustaliła „Rzeczpospolita".
Warszawski wojskowy uniwersytet badawczy – jak lubi nazywać swoją uczelnię rektor, gen. prof. Zygmunt Mierczyk – to w kraju fenomen. Militarne tajne programy naukowe sąsiadują w laboratoriach WAT z projektami na wskroś komercyjnymi. W 2014 r. współpraca z przedsiębiorcami przyniosła tej politechnice ponad 200 mln zł, a przychody z rynku, czyli z komercjalizacji wynalazków, stanowiły połowę budżetu uczelni. W 2015 r. te proporcje były podobne.
Polski „Manhattan"
Polska elektromagnetyczna superbroń przyszłości operuje rozprzestrzeniającą się z wielką prędkością energią, a potężny impuls, niczym niewidzialny pocisk, niszczy w ułamku sekundy wszelkie urządzenia elektroniczne. – To nasz narodowy projekt „Manhattan" – mówią konstruktorzy w WAT. Ale ze względu na ściśle tajny charakter projektu skąpią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta