Banki są patriotami
Często można spotkać się z twierdzeniem, że nowoczesnym wymiarem patriotyzmu jest płacenie podatków. Jeśli patriotyzm mierzyć w taki sposób, to sektor bankowy jest tu liderem.
Krzysztof Pietraszkiewicz
W artykule z 16 grudnia 2015 roku, opublikowanym w dodatku „Rzeczpospolitej" o patriotyzmie gospodarczym, prof. Małgorzata Zaleska poruszyła kwestię patriotyzmu banków. Ponieważ jest to sprawa szczególnie bliska mojemu sercu, pragnę także zabrać głos w dyskusji na ten temat.
Nie sposób nie zgodzić się z tezą, że w czasach pokoju, kiedy patriotyzmu nie trzeba udowadniać na froncie, jest nim także codzienna praca, nauka oraz pielęgnowanie zwyczajów, tradycji czy języka. Jak wypadają w tym banki?
Bankowość to patriotyzm
Po upadku komunizmu wraz z gospodarką rynkową zaczęła odradzać się także polska bankowość. Jednak nie było jeszcze wtedy ani dostatecznych kapitałów, ani odpowiedniej wiedzy i doświadczeń, ani dobrych praktyk czy regulacji. Były za to ogromne chęci do pracy i niespożyte pokłady sił. Dzięki tej pracy i temu wysiłkowi w ciągu ponad 25 lat niemal od zera udało nam się zbudować stabilny i bezpieczny system bankowy, z dużymi funduszami własnymi i wysokim współczynnikiem wypłacalności, portfelem kredytowym o wysokiej jakości i odpowiednimi środkami zgromadzonymi w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.
Polski system bankowy jest jednym z najbardziej nowoczesnych na świecie, o czym świadczy np. to, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta