Zmiany przepisów i orzecznictwo
Wyższe wynagrodzenie minimalne
Od 1 stycznia 2016 r. wzrosła kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, która wynosi 1850 zł brutto miesięcznie (w 2015 r. było to 1750 zł brutto). Na tym poziomie określiło je rozporządzenie Rady Ministrów z 11 września 2015 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r. (DzU z 2015 r., poz. 1385).
Wiąże się to z koniecznością zmiany umów o pracę (poprzez zawarcie odpowiedniego porozumienia zmieniającego) u tych pracowników, których wynagrodzenie zostało określone w umowie o pracę konkretną kwotą odpowiadającą ubiegłorocznemu wynagrodzeniu minimalnemu (lub kwotą wyższą niż dawne wynagrodzenie minimalne, ale niższą niż wynagrodzenie minimalne z 2016 r.).
Wskutek wzrostu wynagrodzenia minimalnego odpowiednio zmieniła się też wysokość świadczeń, które zależą od tej nowej wysokości. Chodzi np. o dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas choroby (o którym mowa w art. 92 k.p.) oraz zasiłek chorobowy czy odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
E-zwolnienia lekarskie
Od 1 stycznia 2016 r. lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA. Dotychczasowe druki papierowe będzie można stosować do końca 2017 r. Od 1 stycznia 2018 r. będą funkcjonowały wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta