Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uniki przed zobowiązaniami uzasadniają rozstanie

15 marca 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Jeśli pracownik odmawia zawarcia zakazu konkurencji, pracodawca może mu wypowiedzieć umowę o pracę. To jedna z kilku dopuszczalnych sankcji za brak lojalnego postępowania wobec zatrudniającego.

Kodeks pracy pozwala zawrzeć z pracownikiem odrębny od umowy o pracę kontrakt o zakazie konkurencji. Może on obejmować stosunek pracy lub okres po jego ustaniu (art. 1011–1014 k.p.). Na podstawie tego zakazu w czasie trwania umowy pracownikowi nie wolno podejmować wrogiej czy nielojalnej działalności w stosunku do tego, czym zajmuje się pracodawca. Nie może on też świadczyć pracy na etacie lub innej podstawie (np. umowa-zlecenie lub o dzieło) na rzecz konkurenta wobec firmy, z którą związał się lojalnością.

Ponadto z pracownikami mającymi dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, można zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W niej trzeba jednak określić czas obowiązywania zakazu oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy. Zgodnie z art. 1012 § 3 k.p. nie może być ono niższe niż 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez etatowca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10395

Wydanie: 10395

Spis treści
Zamów abonament