Urlop bezpłatny luką w stażu i ubezpieczeniu
Finansowe kłopoty pracodawcy nie pozwalają mu wysłać załogi na urlop bezpłatny. W tym czasie pracownicy nie mieliby prawa do wynagrodzenia ani zasiłków, a okres tej przerwy zostałby pominięty przy wszelkich uprawnieniach.
Urlop bezpłatny jest jednym z rodzajów urlopów pracowniczych, niemniej ma szczególny charakter. Udziela go pracodawca na pisemny wniosek podwładnego. Oznacza to, że sam nie może skierować pracownika na taki urlop, np. z powodu złej sytuacji finansowej firmy. Sądy wielokrotnie wypowiadały się na ten temat. Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 21 listopada 1996 r. (III Aur 34/96) orzekł, że udzielenie urlopu bezpłatnego niezgodnie z warunkami zawartymi w art. 174 k.p. – tzn. z inicjatywy pracodawcy i bez pisemnego wniosku pracownika – jest w świetle prawa bezskuteczne.
Analogiczna sytuacja zachodzi, gdy pracodawca udziela urlopu bezpłatnego osobie, która nadal wykonuje na jego rzecz zadania w zmniejszonym zakresie. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 12 sierpnia 2004 r. (III PK 42/04), „nie dochodzi do zawarcia umowy o urlop bezpłatny, jeżeli zgodnym zamiarem stron jest dalsze wykonywanie przez pracownika na rzecz pracodawcy tej samej pracy, lecz o ograniczonym zakresie".
Dobra wola szefa
Jeśli to pracownik chce urlopu bezpłatnego, nie musi podawać przyczyny prośby w tej sprawie. Jednocześnie jednak pracodawca nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta