Wadliwe doręczenie nie wpływa na trwałość decyzji lokalizacyjnej
Inwestor, który zamierza realizować inwestycję celu publicznego, czyli zaspokajającą potrzeby społeczności lokalnej lub ponadlokalnej, może liczyć na wiele przywilejów o charakterze proceduralnym.
Anna Kopania
Przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dlej: u.p.z.p.) nie tylko wprowadzają uproszczenia w zakresie postępowania o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego, ale też przewidują instrumenty wzmacniające trwałość takich decyzji.
Mają temu służyć przede wszystkim regulacje u.p.z.p., które wyłączają dopuszczalność wyeliminowania decyzji z obrotu prawnego, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 12 miesięcy. Upływ wskazanego terminu stoi na przeszkodzie stwierdzeniu nieważności decyzji oraz wznowieniu postępowania zakończonego taką decyzją, w sytuacji gdy podstawę wznowienia miałby stanowić niezawiniony brak udziału strony w postępowaniu.
Szczególną trwałość decyzji o lokalizacji celu publicznego potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 listopada 2015 r. (II OSK 500/14). W sprawie będącej przedmiotem wyroku wójt gminy orzekający jako organ I instancji zmienił w trybie autokontroli wcześniejszą decyzję lokalizacyjną, wprowadzając nowe zasady i warunki ustalenia lokalizacji inwestycji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta