Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie obowiązki na gminy nakłada ustawa 500+

15 marca 2016 | Administracja | Anna Puszkarska
Anna Puszkarska, radca prawny
źródło: materiały prasowe
Anna Puszkarska, radca prawny

Od 1 kwietnia 2016 r. będzie można składać w gminie miejsca zamieszkania wnioski o ustalenie prawa 
do świadczenia wychowawczego. Organy gminy muszą do tej daty wyznaczyć lub utworzyć jednostki organizacyjne właściwe do wykonania tych zadań.

Warunki nabywania prawa do świadczenia wychowawczego oraz zasady jego przyznawania i wypłacania określa ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tzw. ustawa 500+). Jej celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Postępowanie w sprawie świadczenia wychowawczego będzie prowadzić wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o wsparcie. Decyzje w sprawach świadczenia realizowanego w związku z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego będą wydawane przez marszałka województwa, ale należności przyznane taką decyzją będzie wypłacać wójt.

Wdrożenie nowych przepisów

Ustawa 500+ wejdzie w życie 1 kwietnia 2016 r., z wyjątkiem obowiązującego już art. 53, w którym przewidziano m.in., że organy gminy mają obowiązek do tej daty wyznaczyć lub utworzyć jednostki organizacyjne właściwe do realizacji zadań z zakresu świadczenia wychowawczego. Ustawodawca przewidział, że wójt może, w formie pisemnej, upoważnić: swojego zastępcę, pracownika urzędu albo kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki organizacyjnej gminy, a także inną osobę – na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej lub innej gminnej jednostki organizacyjnej – do prowadzenia postępowań w sprawach świadczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10395

Wydanie: 10395

Spis treści
Zamów abonament