Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót po wychowawczym to obowiązek

15 marca 2016 | Dobra Firma | Łukasz 
Chruściel
Łukasz Chruściel, radca prawny, partner kierujący Biurem Kancelarii Raczkowski Paruch w Katowicach
źródło: materiały prasowe
Łukasz Chruściel, radca prawny, partner kierujący Biurem Kancelarii Raczkowski Paruch w Katowicach

Jeśli pracownica nie podejmie po urlopie wychowawczym pracy 
na stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym jej kwalifikacjom, 
za wynagrodzeniem nie niższym niż przysługujące jej w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem, uzasadnia to jej zwolnienie dyscyplinarne. Obowiązek pracownika świadczenia umówionej pracy ma bowiem podstawowy charakter. Wynika to już tylko z tego, że stosunek pracy definiuje się w art. 22 § 1 k.p. jako zobowiązanie wzajemne, którego treścią jest obowiązek pracownika wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz obowiązek pracodawcy zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 27 października 2015 r. (III PK 13/15).

Stan faktyczny

Pracownica była zatrudniona w spółce na stanowisku doradca klienta – kierownik sklepu, w pełnym wymiarze czasu pracy. W okresie zatrudnienia korzystała z urlopu wychowawczego. Przed zakończeniem urlopu zgłosiła swój powrót do pracy, składając jednocześnie wniosek o obniżenie etatu do wymiaru 39/40 na 12 miesięcy. Pracodawca poinformował ją, że od 1 września dopuszcza ją do pracy na stanowisku równorzędnym z uprzednio zajmowanym, tj. kierownika ds. badań rynkowych, z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia. Pracownica nie udała się na badania lekarskie i nie stawiła w pracy w wymaganym terminie. W związku z tym pracodawca rozwiązał z nią umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez nią podstawowych obowiązków pracowniczych. Kobieta wniosła do sądu pozew, domagając się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10395

Wydanie: 10395

Spis treści
Zamów abonament