Dyscyplinarne zwolnienie ciężarnej bez konsultacji
Ciąża daje dużą ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę, ale nie jest to ochrona bezwzględna. Szczególnie gdy kobieta „zapracowała" na natychmiastowe rozstanie. W małym zakładzie, gdzie nie ma organizacji związkowej, decyzja w tej sprawie należy do pracodawcy.
- Zatrudniam pięć osób na podstawie umów o pracę. Jedna z pracownic jest w ciąży. Czy jej etat jest chroniony bez względu na okoliczności? – pyta czytelnik.
Zakładając, że w firmie czytelnika nie działa zakładowa organizacja związkowa (a tak zapewne jest), rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną jest dopuszczalne w następujących sytuacjach:
• gdy zachodzą podstawy do natychmiastowego zakończenia z nią współpracy z jej winy (art. 177 § 1 k.p.), a więc w razie:
- ciężkiego naruszenia przez nią podstawowych obowiązków służbowych (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.),
- popełnienia przez kobietę w czasie trwania umowy przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie jej na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo to jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta