Trzeba przeprowadzić test prywatnego inwestora albo wierzyciela
Jeżeli w ramach ugody z dłużnikiem Skarb Państwa zgodzi się na rozłożenie wierzytelności na raty lub częściowe jej umorzenie, to udzieli w ten sposób określonego wsparcia finansowego dla przedsiębiorcy ze środków publicznych. Czy jest to dozwolone?
Z dniem 1 stycznia 2016 roku weszła w życie długo oczekiwana ustawa z 15 maja 2015 roku – Prawo restrukturyzacyjne (DzU z 2015 r., poz. 978). W zamiarze ustawodawcy ma ona wprowadzić skuteczne instrumenty restrukturyzacji czy też naprawy przedsiębiorstwa dłużnika. W szczególności ma pozwolić dłużnikowi, a więc podmiotowi, który popadł w określone problemy ekonomiczne i finansowe, uniknąć upadłości. Dotychczasowe regulacje zawarte ustawie z 28 lutego 2003 roku – Prawo upadłościowe i naprawcze (DzU z 2015 r., poz. 233ze zm.) odnosiły się bowiem wyłącznie do sytuacji, w której dłużnik był już niewypłacalny. Przewidziane w ustawie upadłościowej procedury zapewnić miały docelowo maksymalne zabezpieczenie roszczeń wierzycieli (co notabene nie zawsze było skuteczne), na dalszym dopiero miejscu stawiały kwestię ratowania przedsiębiorstwa dłużnika.
Jaki jest cel
Ustawa – Prawo restrukturyzacyjne nie tyle odwraca te proporcje, ochrona interesu wierzycieli pozostaje bowiem nadal kluczowa, wprowadza natomiast nowe mechanizmy i procedury, które zapewnić mają dłużnikowi wyjście z trudnej sytuacji.
Nie wchodząc w szczegóły dotyczące przewidzianych w ustawie nowych instytucji restrukturyzacyjnych, nie dotyczy ich bowiem ten artykuł, zauważyć ogólnie należy, że zasadniczym celem nowych przepisów jest umożliwienie dłużnikowi zawarcia układu z wierzycielami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta