Kiedy można skutecznie odstąpić od sprzedaży nieruchomości
Sprzedający nieruchomość często nie otrzymuje pełnej ceny przed zawarciem czy też przy zawarciu umowy, lecz jedynie zaliczkę lub zadatek stanowiące ułamek ceny. Na zapłatę reszty musi czekać. Co można wtedy zrobić?
Decyzja o sprzedaży nieruchomości jest zazwyczaj starannie przemyślana i podejmowana z ważnych powodów rodzinnych, zawodowych czy też inwestycyjnych. Nieruchomość, niezależnie od jej rodzaju, to najczęściej istotny składnik majątku zarówno osób fizycznych, jak i spółek. Znalezienie nabywcy to kolejny krok. Gdy kupujący akceptuje cenę i pozostałe warunki sprzedaży, następnym krokiem jest spotkanie u notariusza i zawarcie stosownej umowy sprzedaży. Wydawać by się mogło, że podpisanie aktu notarialnego oznacza dla sprzedającego koniec zmartwień związanych z transakcją. Tak jednak nie jest. Sprzedający może odetchnąć z ulgą, dopiero gdy ustalona kwota znajdzie się na jego rachunku bankowym.
Często czeka się na zapłatę
W zdecydowanej większości przypadków sprzedający nieruchomość nie otrzymuje pełnej ceny przed zawarciem czy też przy zawarciu umowy sprzedaży, lecz jedynie zaliczkę lub zadatek stanowiące ułamek ceny. Na zapłatę reszty musi często czekać. Czasem kilka dni, a czasem nawet kilka miesięcy – zależnie od umówionego harmonogramu płatności, gdy zapłata ceny ma nastąpić w ratach.
Charakter kontraktu
Umowa sprzedaży nieruchomości jest przede wszystkim umową wzajemną. Oznacza to, że zobowiązaniu jednej ze stron do przeniesienia własności rzeczy odpowiada wzajemne zobowiązanie drugiej strony do zapłaty umówionej ceny....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta