Reprywatyzacja: wydają decyzje mimo wątpliwości
Miasto oddało spadkobiercom kamienicę, nie czekając na wyrok sądu.
Decyzje reprywatyzacyjne z lat 2010–2015 badają obecnie w stołecznym ratuszu Centralne Biuro Antykorupcyjne i Ministerstwo Skarbu.
W 2012 r. zapadła m.in. decyzja o zwrocie czteropiętrowej kamienicy przy ul. Sękocińskiej w Warszawie, odebranej na podstawie dekretu Bieruta z 1945 r. Prezydent m.st. Warszawy ustanowił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej o powierzchni 1088 mkw. na rzecz 25 spadkobierców.
– Nikt nas o tym nie poinformował – mówi Elżbieta Radzikowska, jedna z lokatorek zwróconej kamienicy. – Natychmiast wzrosły czynsze. Założyliśmy nieformalne stowarzyszenie, które domaga się unieważnienia reprywatyzacji budynku.
Skuteczność wniosku
Zwrot nieruchomości dekretowej jest możliwy pod warunkiem, że dawny właściciel złożył tzw. wniosek dekretowy o przyznanie prawa użytkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta