Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Matka Boska z Haiti

29 kwietnia 2016 | Życie Dolnego Śląska | Jacek Cieślak
Jarosław Fret jest dyrektorem Instytutu im. Jerzego Grotowskiego  we Wrocławiu
źródło: archiwum Instytutu Grotowskiego
Jarosław Fret jest dyrektorem Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu
„Dziady” Adama Mickiewicza z Teatru Narodowego w reżyserii Nekrosiusa. Bardzo ciekawą interpretację postaci Konrada-Gustawa zaproponował  w tym spektaklu Grzegorz Małecki (na zdjęciu w środku)
autor zdjęcia: Krzysztof Bieliński
źródło: Teatr Narodowy
„Dziady” Adama Mickiewicza z Teatru Narodowego w reżyserii Nekrosiusa. Bardzo ciekawą interpretację postaci Konrada-Gustawa zaproponował w tym spektaklu Grzegorz Małecki (na zdjęciu w środku)

Jarosław Fret, kurator programu teatralnego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 
mówi Jackowi Cieślakowi 
o najważniejszych wydarzeniach

"Rzeczpospolita": Wyjaśnijmy na początku, czym jest Olimpiada Teatralna, którą jesienią będziemy gościć we Wrocławiu.

Jarosław Fret: Zacznijmy może od genezy tego pomysłu, którą stanowił we Wrocławiu Rok Grotowskiego, ogłoszony przez UNESCO na wniosek naszego Instytutu w 2009 roku, czyli w 50-lecie działalności Teatru Laboratorium. Wtedy też zorganizowaliśmy festiwal Świat Miejscem Prawdy. Jego nazwa zaczerpnięta została ze słynnego tekstu Grotowskiego „Świat powinien być miejscem prawdy", stanowiącego pokłosie wystąpienia w Teatrze MChaT w Moskwie. Wspominam o naszym festiwalu w 2009 roku, bo właśnie wtedy nawiązałem kontakt z Theodorosem Therzopoulosem, który był twórcą Olimpiady Teatralnej w Delfach w 1995 roku. On z kolei współpracował z nieżyjącą już minister kultury Grecji Meliną Mercouri, pomysłodawczynią Europejskiej Stolicy Kultury. Już po śmierci pani minister zorganizowano pierwszą edycję Olimpiady Teatralnej i zawiązał się też Komitet Olimpiady Teatralnej, współtworzony przez najwybitniejsze osobistości teatralne świata: Roberta Wilsona, Theodorosa Therzopoulosa, Tadashi Suzukiego, Heinera Mullera, Jurija Lubimowa, Wole Soyinkę. Ten komitet jest stale poszerzany o wybitnych twórców, Olimpiada zaś stała się rodzajem latającego festiwalu, przemieszczającego się po świecie. Za każdym razem podejmuje kwestię ważną dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10433

Wydanie: 10433

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament