Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To już koniec wolnego handlu gruntami

29 kwietnia 2016 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

Od 30 kwietnia swobodnie będzie można sprzedać tylko działki rolne o powierzchni mniejszej niż 3000 mkw.

Od soboty wchodzi w życie ustawa z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (DzU z 27 kwietnia 2016 r., poz. 585). Dotyczy ona nie tylko państwowej ziemi, ale i prywatnej.

Najważniejsze zmiany wprowadzone zostały do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: ukur). Są przewidziane dla gruntów rolnych wiejskich i tych leżących w granicach administracyjnych miast. Zmiany odczują wszyscy.

Jakie ograniczenia

Do tej pory właściciel prywatnych gruntów rolnych mógł je sprzedać, komu chciał. Państwo do obrotu nimi się nie wtrącało. Od soboty nieruchomości rolne o powierzchni 0,3 ha i więcej będzie można sprzedawać tylko na nowo określonych zasadach. Osoba, która się im nie podporządkuje, musi liczyć się z tym, że ważność transakcji w każdej chwili zostanie zakwestionowana. Może to zrobić osoba posiadająca w tym interes prawny (np. brat sprzedającego niezadowolony z faktu, że działkę sprzedał on spółce, a nie jemu) oraz Agencja Nieruchomości Rolnej. Wystarczy, że wniosą do sądu powództwo o stwierdzenie nieważności umowy (art. 9 ust. 1 ukur).

Dlatego nie ma co ryzykować. Od soboty osoba, która chce sprzedać nieruchomość, musi w pierwszej kolejności kupca poszukać wśród rolników indywidualnych spełniających ustawowe kryteria....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10433

Wydanie: 10433

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament