Właściciel firmy ma prawo się skarżyć
Jeśli przedsiębiorca uważa, że sprawa sądowa, której jest stroną, trwa dłużej, niż jest to konieczne dla wyjaśnienia istotnych dla jej rozstrzygnięcia okoliczności faktycznych i prawnych i że w rezultacie nastąpiło naruszenie jego prawa do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, może złożyć skargę na przewlekłość postępowania.
Dla stwierdzenia, czy w danej sprawie doszło do przewlekłości, należy w szczególności ocenić terminowość i prawidłowość czynności podjętych przez sąd w celu wydania rozstrzygnięcia co do istoty, przy uwzględnieniu charakteru sprawy, stopnia faktycznej i prawnej jej zawiłości, znaczenia dla skarżącego, rozstrzygniętych w niej zagadnień oraz zachowania się stron, a w szczególności tej, która zarzuciła omawianą przewlekłość.
Skargę wnosi się w toku postępowania, za pośrednictwem sądu prowadzącego sprawę, do sądu przełożonego nad nim. Ten zaś rozpoznaje ją w składzie trzech sędziów, stosując w sprawach nieuregulowanych w ustawie z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki – unormowania o postępowaniu zażaleniowym obowiązujące w tym konkretnym postępowaniu.
Do którego sądu
- Skargę dotyczącą przewlekłości postępowania przed sądem rejonowym – rozpatruje sąd okręgowy, przed sądem okręgowym zaś – sąd apelacyjny;
- Skargę dotyczącą przewlekłości postępowania przed sądami rejonowym i okręgowym – rozpatruje w całości sąd apelacyjny;
- Skargę dotyczącą przewlekłości postępowania przed sądami okręgowym i apelacyjnym – rozpatruje w całości sąd apelacyjny;
- Natomiast skargę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta