Pracodawca nie zawsze pośredniczy w kontaktach podwładnych z ZUS
Tylko pracownik jako bezpośrednio zainteresowany może wycofać wniosek z ZUS o przyznanie emerytury lub renty. Ma na to 30 dni od otrzymania decyzji organu rentowego w sprawie tego świadczenia.
W jakich przypadkach i kto (pracownik czy zakład pracy) może wycofać wniosek o emeryturę? – pyta czytelnik.
W myśl art. 116 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 748 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna) postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Za zatrudnionych...
Płatnik składek musi skompletować wniosek o świadczenie i przedłożyć go (za zgodą pracownika) w ZUS wyłącznie wobec osób, za które opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe spełniające warunki nabycia prawa do emerytury lub renty. Nie ma takiego wymogu wobec byłych pracowników.
Kompletowanie wniosku o świadczenie emerytalno-rentowe nie jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy. Wniosek o świadczenie może przygotować i złożyć w ZUS sam pracownik. Może go też zgłosić pełnomocnik wnioskodawcy. Pełnomocnikiem może być każda osoba fizyczna, która nie jest ograniczona w zdolności do czynności prawnych i działa na podstawie umocowania. Pełnomocnictwo lub zgodę zainteresowany powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta