Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wierzyciel zaskarży uchwałę

29 kwietnia 2016 | Prawo w biznesie
Tomasz 
Pleśniak
źródło: materiały prasowe
Tomasz 
Pleśniak

Wierzyciel nie może zaskarżać uchwał podjętych przez zgromadzenie wspólników spółki, dotyczących rozporządzania udziałami, zanim udziały te zostały faktycznie na jego rzecz zajęte. Gdy natomiast już po zajęciu udziałów podejmuje się w spółce uchwały prowadzące do zagrożenia egzekucji 
z tych praw, przyznanie legitymacji do skarżenia takich uchwał wierzycielowi, który uzyskał ich zajęcie, należy uznać za usprawiedliwione.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 26 czerwca 2015 r., I CSK 311/14.

Sąd Arbitrażowy przy Sztokholmskiej Izbie Handlowej 17 marca 2011 r. wydał wyrok zasądzający od E. na rzecz powoda R. określoną kwotę z tytułu kredytu towarowego. R. wystąpił do sądu okręgowego o stwierdzenie wykonalności tego wyroku w Polsce. Wobec ustalenia, że spółka E. jest wspólnikiem w spółce D. sp. z o.o. z siedzibą w Polsce i posiada w niej 986 udziałów, R. wystąpił z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia przez zajęcie na jego rzecz 986 udziałów E. w D. oraz praw z tytułu tych udziałów.

18 sierpnia 2011 r. nadzwyczajne zgromadzenie wspólników spółki D. podjęło uchwałę nr 1 w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki poprzez ustanowienie nowych udziałów, które objęte zostały przez spółkę prawa słowackiego A. Podjęte zostały również dalsze uchwały, tj.: nr 2 w sprawie zmiany umowy spółki, nr 3 w sprawie przyjęcia jednolitego tekstu umowy spółki, nr 5 w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie zastawu cywilnego i zastawu rejestrowego na udziałach spółki należących do E. na rzecz A. Następnie, 30 sierpnia sąd okręgowy udzielił zabezpieczenia na rzecz R. przez zajęcie 986 udziałów w spółce D. należących do E. oraz praw z tych udziałów, którymi wspólnikowi wolno rozporządzać. W związku z tym 7...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10433

Wydanie: 10433

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament