Obrót w rękach agencji
Osoby prywatne, a także spółki sprzedające nieruchomości muszą liczyć się z tym, że do transakcji przystąpi Agencja Nieruchomości Rolnych.
ANR będzie przysługiwało prawo pierwokupu każdej nieruchomości rolnej, a nie, jak do 30 kwietnia 2016 r., tych powyżej 5 hektarów. Otrzyma także prawo kontroli spółek posiadających grunty rolne, w tym pierwokupu ich akcji i udziałów (z wyjątkiem spółek giełdowych).
Najpierw dzierżawca
Prawo pierwokupu polega na tym, że jeżeli dana osoba chce sprzedać grunt nim obciążony, to najpierw musi zaproponować jego nabycie podmiotowi, któremu ono przysługuje. W przypadku ziemi rolnej jest nim ten, kto dzierżawi grunt rolny co najmniej od trzech lat, a nieruchomość wchodzi w skład jego gospodarstwa rolnego oraz ANR (dla nieruchomości większej niż 0,3 ha). Co ważne, dzierżawca ma pierwszeństwo przed ANR.
Potem państwo
Jeżeli jednak to ANR przysługuje prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta