Żołnierz nie musi się obawiać o etat
Tylko tryb dyscyplinarny lub likwidacja zakładu pozwalają pracodawcy rozstać się z pracownikiem powołanym do służby przygotowawczej między dniem doręczenia mu karty powołania a zakończeniem jej odbywania.
Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy wobec pracowników, którzy jako ochotnicy zgłosili się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, aby odbyć służbę przygotowawczą?
Służbę przygotowawczą do porządku prawnego wprowadziła ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 161, poz. 1278). To nowy rodzaj służby wojskowej przeznaczony dla ochotników, którzy wcześniej nie pełnili czynnej służby wojskowej, a zamierzają podjąć obowiązki w Narodowych Siłach Rezerwowych (NSR).
Narodowych Siłach Rezerwowych (NSR). Ustawa z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 827 ze zm.; dalej: ustawa) określa m.in. obowiązki obywateli związane z obronnością kraju, a także szczególne uprawnienia żołnierzy i ich rodzin zależne od rodzaju służby. Stosownie do jej art. 59 żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, w rozumieniu tej ustawy, są osoby, które odbywają lub pełnią następujące jej rodzaje:
- zasadniczą służbę wojskową,
- przeszkolenie wojskowe,
- ćwiczenia wojskowe,
- służbę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta