Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żołnierz nie musi się obawiać o etat

10 maja 2016 | Dobra Firma | Jerzy Szydłak
źródło: Rzeczpospolita

Tylko tryb dyscyplinarny lub likwidacja zakładu pozwalają pracodawcy rozstać się z pracownikiem powołanym do służby przygotowawczej między dniem doręczenia mu karty powołania a zakończeniem jej odbywania.

Jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy wobec pracowników, którzy jako ochotnicy zgłosili się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, aby odbyć służbę przygotowawczą?

Służbę przygotowawczą do porządku prawnego wprowadziła ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 161, poz. 1278). To nowy rodzaj służby wojskowej przeznaczony dla ochotników, którzy wcześniej nie pełnili czynnej służby wojskowej, a zamierzają podjąć obowiązki w Narodowych Siłach Rezerwowych (NSR).

Narodowych Siłach Rezerwowych (NSR). Ustawa z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 827 ze zm.; dalej: ustawa) określa m.in. obowiązki obywateli związane z obronnością kraju, a także szczególne uprawnienia żołnierzy i ich rodzin zależne od rodzaju służby. Stosownie do jej art. 59 żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, w rozumieniu tej ustawy, są osoby, które odbywają lub pełnią następujące jej rodzaje:

- zasadniczą służbę wojskową,

- przeszkolenie wojskowe,

- ćwiczenia wojskowe,

- służbę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10441

Wydanie: 10441

Spis treści
Zamów abonament