Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cichy wspólnik pomoże uniknąć podatku

10 maja 2016 | Prawo | Monika Pogroszewska

Przedsiębiorcy mogą założyć spółkę cichą, mimo że takiego rozwiązania nie ma w przepisach. Fiskus potwierdza, że nie płacą PCC od umowy.

monika pogroszewska

Finansowanie wspólnych przedsięwzięć może być wolne od podatku od czynności cywilnoprawnych. Sposobem jest zawarcie umowy spółki cichej, która – co potwierdza fiskus – jest wolna od PCC.

Mówi o tym najnowsza interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach (IBPB-2-1/4514-63/16/MZ). Z pytaniem zwróciła się spółka akcyjna, która zamierza wnieść wkład pieniężny do innej spółki (z o.o.). Strony zawarły umowę spółki cichej, zgodnie z którą pieniądze zostaną przeznaczone na wspólne przedsięwzięcie gospodarcze.

Warunki umowy

Wnioskodawca uzyska udział w potencjalnych zyskach spółki, ale nie będzie uczestniczyć w ewentualnych stratach ani ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek zobowiązania spółki. Nie ma też wpływu na podejmowane przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10441

Wydanie: 10441

Spis treści
Zamów abonament