Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba wystawić fakturę od zaliczki na czynsz

10 maja 2016 | Administracja | Monika Pogroszewska
Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski
źródło: materiały prasowe
Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Nawet jeśli samorząd nie jest jeszcze właścicielem odcinka drogi, to od zaliczki na poczet czynszu dzierżawnego wystawi fakturę VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął w interpretacji z 21 kwietnia 2016 r. (1061-IPTPP2.4512.37. 2016.2.KW) kwestię rozliczenia czynszu dzierżawnego.

Z pytaniem zwróciła się gmina, która jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

31 sierpnia 2015 r. rada miejska podjęła uchwałę w sprawie wyłączenia odcinka drogi gminnej z użytkowania. Będzie to jednak możliwe dopiero po wybudowaniu i oddaniu do użytkowania przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad nowego odcinka drogi krajowej, czego skutkiem będzie zmiana dotychczasowej kategorii drogi z krajowej na wojewódzką. Gmina zaznaczyła jednak, że na dzień złożenia wniosku o interpretację indywidualną nie jest jeszcze właścicielem odcinka drogi.

26 października 2015 r. gmina zawarła przedwstępną umowę dzierżawy z kopalnią. Dzierżawca prowadzi działalność górniczą, polegającą m.in. na eksploatacji złoża siarki, a nieruchomość będzie wykorzystywana na cele związane z prowadzeniem eksploatacji złoża znajdującego się pod jej powierzchnią. Umowa wejdzie w życie z dniem wyłączenia z eksploatacji odcinka drogi krajowej. Po jej wejściu w życie dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu czynsz wynoszący 186 tys. zł rocznie, do 10 stycznia każdego roku.

Ponadto 30 dni po podpisaniu umowy dzierżawca wpłacił na rachunek wydzierżawiającego jednorazowo kwotę 244 tys. zł tytułem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10441

Wydanie: 10441

Spis treści
Zamów abonament