Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycja wodno-kanalizacyjna a prawo do odliczenia VAT naliczonego

10 maja 2016 | Administracja | Michał Walczewski

Gmina jako zarejestrowany czynny podatnik podatku VAT ma obowiązek składać deklarację VAT i rozliczać się z podatku z urzędem skarbowym. Gmina, realizując zadania własne, może wybudować kanalizację sanitarną, oczyszczalnię ścieków bądź stację uzdatniania wody. Wydatki inwestycyjne zostaną udokumentowane fakturami wystawionymi przez wykonawców. Wybudowana inwestycja zostanie oddana w użytkowanie jednostce budżetowej specjalnie utworzonej w tym celu, np. przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu. Mieszkańcy, których budynki zostaną podłączone do nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej, będą zawierać umowy o odprowadzanie ścieków czy dostarczanie bieżącej wody nie z gminą, tylko z jednostką budżetową. Opłatę za wodę czy zrzut ścieków pobierać będzie jednostka budżetowa gminy występująca na fakturze sprzedaży jako wystawca. Czy we wskazanej wyżej sytuacji gmina ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach zakupowych dotyczących zrealizowanych przez nią inwestycji?

Przed wydaniem omówionego wyżej wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE organy podatkowe przyjmowały, że brak jest podstaw do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10441

Wydanie: 10441

Spis treści
Zamów abonament