Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto otrzyma obniżony

10 maja 2016 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Gdy zaświadczenie lekarskie nie zostanie dostarczone w terminie, nieobecność funkcjonariusza uznana będzie za nieusprawiedliwioną. A to oznacza, że utraci on prawo do uposażenia za ten okres.

MAŁGORZATA JANKOWSKA

Przepis, który stanowił, że za niedostarczenie zwolnienia lekarskiego w ciągu siedmiu dni pracownikowi od ósmego dnia choroby obniża się o 25 procent wysokość zasiłku, już nie obowiązuje. To skutek wprowadzenia od nowego roku tzw. e-zwolnień. Jednak w przypadku funkcjonariuszy obowiązek dostarczenia zaświadczenia lekarskiego w ciągu siedmiu dni nadal istnieje. I chociaż nie dotyczy on zaświadczeń wydawanych w formie elektronicznej, to jednak spóźnione dostarczenie innego rodzaju „usprawiedliwień" nieobecności w służbie nadal karane jest utratą całego uposażenia za okres objęty danym dokumentem.

Różne nieobecności, różne zaświadczenia

Obecnie okres przebywania na zwolnieniu lekarskim funkcjonariusza np. policji (takie same rozwiązania obowiązują także w innych służbach mundurowych) stwierdza:

- zaświadczenie lekarskie wystawione zgodnie z art. 55 ust. 1 (w formie dokumentu elektronicznego) i art. 55a ust. 7 (na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego) ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa chorobowa) albo

- wydruk zaświadczenia lekarskiego, o którym mowa w art. 55a ust. 6 (wydruk wystawionego zaświadczenia lekarskiego z systemu teleinformatycznego) tej ustawy.

Inne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10441

Wydanie: 10441

Spis treści
Zamów abonament