Kto otrzyma obniżony
Gdy zaświadczenie lekarskie nie zostanie dostarczone w terminie, nieobecność funkcjonariusza uznana będzie za nieusprawiedliwioną. A to oznacza, że utraci on prawo do uposażenia za ten okres.
MAŁGORZATA JANKOWSKA
Przepis, który stanowił, że za niedostarczenie zwolnienia lekarskiego w ciągu siedmiu dni pracownikowi od ósmego dnia choroby obniża się o 25 procent wysokość zasiłku, już nie obowiązuje. To skutek wprowadzenia od nowego roku tzw. e-zwolnień. Jednak w przypadku funkcjonariuszy obowiązek dostarczenia zaświadczenia lekarskiego w ciągu siedmiu dni nadal istnieje. I chociaż nie dotyczy on zaświadczeń wydawanych w formie elektronicznej, to jednak spóźnione dostarczenie innego rodzaju „usprawiedliwień" nieobecności w służbie nadal karane jest utratą całego uposażenia za okres objęty danym dokumentem.
Różne nieobecności, różne zaświadczenia
Obecnie okres przebywania na zwolnieniu lekarskim funkcjonariusza np. policji (takie same rozwiązania obowiązują także w innych służbach mundurowych) stwierdza:
- zaświadczenie lekarskie wystawione zgodnie z art. 55 ust. 1 (w formie dokumentu elektronicznego) i art. 55a ust. 7 (na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego) ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa chorobowa) albo
- wydruk zaświadczenia lekarskiego, o którym mowa w art. 55a ust. 6 (wydruk wystawionego zaświadczenia lekarskiego z systemu teleinformatycznego) tej ustawy.
Inne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta