Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop bezpłatny pomija się licząc staż pracy

10 maja 2016 | Dobra Firma | Grażyna Ordak

Przerwa w pracy spowodowana decyzją pracownika o kilku miesiącach bez obowiązków służbowych uszczupli jego dochody i uprawnienia. W tym czasie nie podlega też ubezpieczeniom społecznym.

Pracownica przebywała na półrocznym urlopie bezpłatnym. Firma przygotowuje program zwolnień grupowych. Prawdopodobnie obejmie on także osobę powracającą z urlopu, która przepracowała w tym zakładzie blisko osiem lat. Czy okres pobytu na urlopie bezpłatnym uwzględnia się w stażu pracy liczonym do uzyskania odprawy finansowej za zwolnienia grupowe? – pyta czytelniczka.

Nie. Choć w czasie urlopu bezpłatnego etatowiec pozostaje w stosunku pracy, okres ten zawiesza jego uprawnienia pracownicze. Istotą urlopu bezpłatnego udzielonego na

podstawie art. 174 k.p. jest zwolnienie się zatrudnionego (na swój wniosek) z wykonywania pracy i jednocześnie zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłacania mu wynagrodzenia.

Wszystkiego mniej

Zgodnie z art. 174 § 2 k.p. okresu urlopu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10441

Wydanie: 10441

Spis treści
Zamów abonament