Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w instrukcjach ruchu i eksploatacji

10 maja 2016 | Prawo | Grzegorz J. Wąsiewski
Grzegorz J. Wąsiewski
źródło: materiały prasowe
Grzegorz J. Wąsiewski

Wprowadzenie punktu wirtualnego w systemie gazociągów tranzytowych powinno umożliwić sprzedaż paliwa gazowego jego odpowiednikowi 
w krajowym systemie przesyłowym – pisze prawnik.

Ponad dwa miesiące temu, 1 marca 2016 r., weszły w życie zatwierdzone decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowe wersje instrukcji ruchu i eksploatacji systemu przesyłowego (IRiESP) dotyczące krajowego systemu przesyłowego oraz polskiego odcinka systemu gazociągów tranzytowych.

Instrukcje określają szczegółowe warunki korzystania z sieci przez użytkowników. Jednocześnie zapewniają transparentny charakter działań operatora, regulując warunki i sposób prowadzenia ruchu, eksploatacji i planowania rozwoju sieci.

Ważne zmiany

Z perspektywy prawnej dokonane zmiany są istotne dla uczestników polskiego rynku gazu. Jest to konsekwencją charakteru prawnego IRiESP. Zgodnie z prawem energetycznym instrukcja stanowi bowiem część umowy o świadczenie usług przesyłania paliw gazowych, a użytkownicy systemu są zobowiązani stosować się do określonych w nich warunków i wymagań oraz procedur postępowania i wymiany informacji. IRiESP stanowi wzorzec umowny, którego zmiany wpływają na prawa i obowiązki stron umowy przesyłowej.

Warto też przypomnieć, że zgodnie z prawem energetycznym wymagania określone w IRiESP powinny zostać następnie odpowiednio uwzględnione w instrukcjach ruchu i eksploatacji sieci dystrybucyjnych przez ich operatorów. Na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10441

Wydanie: 10441

Spis treści
Zamów abonament