Zmiany w instrukcjach ruchu i eksploatacji
Wprowadzenie punktu wirtualnego w systemie gazociągów tranzytowych powinno umożliwić sprzedaż paliwa gazowego jego odpowiednikowi w krajowym systemie przesyłowym – pisze prawnik.
Ponad dwa miesiące temu, 1 marca 2016 r., weszły w życie zatwierdzone decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowe wersje instrukcji ruchu i eksploatacji systemu przesyłowego (IRiESP) dotyczące krajowego systemu przesyłowego oraz polskiego odcinka systemu gazociągów tranzytowych.
Instrukcje określają szczegółowe warunki korzystania z sieci przez użytkowników. Jednocześnie zapewniają transparentny charakter działań operatora, regulując warunki i sposób prowadzenia ruchu, eksploatacji i planowania rozwoju sieci.
Ważne zmiany
Z perspektywy prawnej dokonane zmiany są istotne dla uczestników polskiego rynku gazu. Jest to konsekwencją charakteru prawnego IRiESP. Zgodnie z prawem energetycznym instrukcja stanowi bowiem część umowy o świadczenie usług przesyłania paliw gazowych, a użytkownicy systemu są zobowiązani stosować się do określonych w nich warunków i wymagań oraz procedur postępowania i wymiany informacji. IRiESP stanowi wzorzec umowny, którego zmiany wpływają na prawa i obowiązki stron umowy przesyłowej.
Warto też przypomnieć, że zgodnie z prawem energetycznym wymagania określone w IRiESP powinny zostać następnie odpowiednio uwzględnione w instrukcjach ruchu i eksploatacji sieci dystrybucyjnych przez ich operatorów. Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta