Władzę nie zawsze sprawuje wójt
Nieobecność osoby piastującej urząd o monokratycznym i wykonawczym charakterze powoduje w istocie paraliż decyzyjny funkcjonowania urzędu, ale również gminy. Ustawodawca postanowił takim sytuacjom przeciwdziałać.
W przypadku przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta, spowodowanej niezdolnością do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni, jego zadania i kompetencje przejmuje zastępca. W gminach, w których wójt ma kilku zastępców, obowiązki szefa przejmuje pierwszy zastępca. Tak wynika z art. 28g ust. 1 pkt 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. To niejedyny przypadek, w którym władza w gminie przechodzi z wójta na pierwszego zastępcę. Tak samo będzie w sytuacji, gdy wójt:
- jest tymczasowo aresztowany,
- odbywa karę pozbawienia wolności za przestępstwo nieumyślne albo karę aresztu
- został zawieszony w obowiązkach służbowych.
Urzędowo potwierdzone
W art. 28g ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym ustawodawca wymienia dokumenty, które uznaje za niezbędne do potwierdzenia okoliczności wystąpienia jednej z pięciu przesłanek zaistnienia „przemijającej przeszkody". Ich dostarczenie traktuje się jako formalną przesłankę przejęcia zadań i kompetencji wójta, choć same dokumenty mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta