Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotacje na modernizację energetyczną budynków

10 maja 2016 | Administracja | Michał Kołtuniak
Michał Kołtuniak, specjalista ds. funduszów UE
źródło: materiały prasowe
Michał Kołtuniak, specjalista ds. funduszów UE

Niższe zużycie energii, większy komfort pracy oraz zamieszkania i wreszcie mniejszy wpływ na środowisko naturalne – to efekty projektów związanych z wymianą okien, drzwi, oświetlenia i ociepleniem budynków.

Chociaż wiele w zakresie termomodernizacji budynków publicznych i mieszkalnych już zrobiono, to wciąż równie dużo pozostaje do wykonania. Projekty związane z ocieplaniem i wymianą niezbędnej infrastruktury (np. okien, drzwi zewnętrznych, oświetlenia) były dofinansowywane ze środków unijnych w trakcie realizacji programów operacyjnych na lata 2007–2013. Jednak nie wszystkie potrzeby w tym zakresie zostały zaspokojone. Stąd i w programach poszczególnych województw przygotowanych na okres 2014–2020 można znaleźć działania, które właśnie takie przedsięwzięcia będą wspierać. I to zwykle przy stosunkowo dużym udziale funduszy unijnych. Dofinansowanie na projekty termomodernizacyjne wykonywane przez samorządy lub ich jednostki organizacyjne sięga zwykle 85 proc. kosztów kwalifikowanych.

W poszczególnych województwach środki na realizację takich inwestycji da się znaleźć w różnych działaniach. Ze względu na to, że każdy region samodzielnie konstruował swój program, kolejność tzw. osi priorytetowych, działań i poddziałań jest oczywiście inna. Inaczej mogą być także rozłożone pewne akcenty i ogólny zakres konkretnych części tych programów.

Projekty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10441

Wydanie: 10441

Spis treści
Zamów abonament