Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można już sprawdzić, kto otrzymał pomoc publiczną

10 maja 2016 | Administracja
Katarzyna Dziuba-Kubicka, specjalista ds. pomocy publicznej i funduszy UE
źródło: materiały prasowe
Katarzyna Dziuba-Kubicka, specjalista ds. pomocy publicznej i funduszy UE

Od połowy marca działa ogólnopolski portal informacji o udzielonej pomocy publicznej. Bazę prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

KATARZYNA DZIUBA-KUBICKA

Każdy podmiot udzielający pomocy publicznej, a przede wszystkim pomocy de minimis, powinien znać ten adres: https://sudop.uokik.gov.pl. Jest to adres nowego portalu: System Udostępniania Danych o Pomocy Publicznej (SUDOP). Od połowy marca tego roku wszyscy udzielający pomocy publicznej mogą sprawdzić, czy udzielana przez nich pomoc publiczna nie spowoduje u beneficjenta przekroczenia obowiązujących limitów oraz zasad kumulacji pomocy publicznej.

Ogólnopolski portal powstał, ponieważ państwa członkowie zostały do tego zobowiązane przez rozporządzenia unijne w zakresie monitorowania udzielanej pomocy publicznej. W przypadku pomocy de minimis kwestie te reguluje art. 6 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1407/2013.

Dla kogo korzyści

Portal ma ułatwić dostęp do informacji o udzielonej pomocy publicznej.

Zgodnie z art. 37 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, każdy podmiot udzielający pomocy publicznej (np. instytucja wdrażająca program unijny, samorząd gminy, starosta itd.) przed jej udzieleniem wymaga od przyszłych beneficjentów wykazania, że nie przekroczyli dostępnego limitu i pomoc w zaplanowanej wysokości może im zostać udzielona.

Wnioskodawca musi więc obowiązkowo przedstawić oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy publicznej albo w przypadku jej otrzymania –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10441

Wydanie: 10441

Spis treści
Zamów abonament