Aktualizacja opłaty rocznej na wniosek użytkownika wieczystego
W interesie użytkownika wieczystego jest zmniejszenie opłaty rocznej. Jeśli zaistnieją ku temu powody, może on wystąpić z wnioskiem do właściwego organu o jej obniżenie.
Nie tylko właściciele nieruchomości gruntowych oddanych w użytkowanie wieczyste, czyli: Skarb Państwa, gminy, powiaty i samorządy województw oraz związki jednostek samorządu terytorialnego, mogą wypowiedzieć dotychczasową wysokość opłaty z tytułu użytkowania wieczystego i zaproponować nową (zazwyczaj wyższą). Użytkownik wieczysty także może wszcząć postępowanie, którego wynikiem będzie zmiana opłaty. Stosowną procedurę przewidują przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej u.g.n.).
Z żądaniem do wójta
Zgodnie z art. 81 u.g.n. użytkownik wieczysty może żądać od właściwego organu dokonania aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie, a właściwy organ nie podjął aktualizacji. Żądanie należy skierować do właściwego organu reprezentującego właściciela nieruchomości (np. do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, gdy to gmina jest właścicielem). Żądanie w formie pisemnej należy doręczyć do 31 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym aktualizacja opłaty rocznej miałaby obowiązywać. Ustalona w ten sposób opłata obowiązuje od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zażądano zmiany wysokości opłaty.
W razie odmowy lub braku odpowiedzi
Jeżeli właściwy organ odmówił aktualizacji opłaty, użytkownik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta