Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy trzeba się wyłączyć z postępowania o zamówienie

10 maja 2016 | Administracja
Katarzyna Borowska, radca prawny
źródło: materiały prasowe
Katarzyna Borowska, radca prawny

Spóźnione oświadczenie o braku okoliczności uzasadniających wyłączenie jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych.

Przepisy prawa zamówień publicznych (dalej: pzp) jasno wskazują, kiedy osoby wykonujące czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podlegają wyłączeniu. Określa je art. 17 pzp. W swoich orzeczeniach Krajowa Izba Odwoławcza oraz Główna Komisja Orzekająca w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych uściślają m.in. kwestie terminu, w jakim powinno być złożone oświadczenie o braku lub istnieniu okoliczności uzasadniających wyłączenie.

Krajowa Izba Odwoławcza podkreśla (uchwała KIO z 4 lutego 2014 r., sygn. KIO/ KD 5/2014), że okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pzp można ustalić dopiero wtedy, gdy znani są już wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia. Dlatego też złożenie oświadczenia dotyczącego okoliczności uzasadniających wyłączenie następuje po uzyskaniu informacji o wykonawcach. W różnych trybach udzielania zamówienia informacje te zamawiający uzyskuje na różnym etapie. W trybach przetargowych – po okazaniu zainteresowania zamówieniem przez wykonawców. Nie można ze złożeniem takiego oświadczenia czekać zbyt długo.

Gwarancja bezstronności

Jak podkreśliła Główna Komisja Orzekająca w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych (orzeczenie GKO z 31 maja 2012 r., BDF1/4900/25/23/ 12/466), oświadczenie ma służyć zagwarantowaniu bezstronności prowadzonego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10441

Wydanie: 10441

Spis treści
Zamów abonament