Żyją dłużej, mniej zarabiają
Kobiety w transformacji systemowej
Żyją dłużej, mniej zarabiają
Kobiety są najbardziej poszkodowaną grupą społeczną, dla której zmiany systemowe związane są z istotnym pogorszeniem warunków bytowych -- stwierdza opublikowany niedawno przez szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych raport o kwestiach równouprawnienia płci w państwach Europy Centralnej i Wschodniej (Jämstalldehet i samarbetet med Central-och Östeuropa, Stockholm 1997) .
Potwierdza to pojawiający się już wcześniej, m. in. w raporcie Banku Światowego z 1996 roku, wniosek, że sytuacja kobiet pogorszyła się bardziej niż sytuacja mężczyzn i że wolność kobiet ograniczona jest w dwojaki sposób: kobiety, które chcą pracować zawodowo, nie mogą tego robić z powodu braku opieki nad dziećmi, a te, które chciałyby być z dziećmi w domu, nie mogą tego zrobić z powodu ciężkiej sytuacji finansowej, zmuszającej je do pracy zarobkowej.
Punktem wyjścia autorki szwedzkiego raportu Karin Englund było porównanie sytuacji kobiet w siedmiu państwach: Estonii, Łotwie, Litwie, Rosji, Szwecji, Polsce i na Ukrainie. Mimo różnic kulturowych między tymi państwami sytuacja kobiet jest bardzo podobna. Bez względu na wyższy poziom wykształcenia kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni (porównując te same stanowiska) , w większym stopniu dotyka je bezrobocie, znacznie zmniejszył...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta