Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niekonsekwencje i wątpliwości

01 marca 1997 | Prawo | JB

Koszty uzyskania

Niekonsekwencje i wątpliwości

Janusz Białobrzeski

Prawdopodobnie intencją autorów nowych przepisów podatkowych było uściślenie pojęcia kosztów uzyskania, jednak z ich analizy wynika, że istnieje jeszcze w tym zakresie luka mogąca przynosić ubytek wpływów z podatku, natomiast niektóre uściślenia budzą wątpliwości, a nawet z merytorycznego punktu widzenia są nieprawidłowe.

Przepisy art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: upf) i art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: upp) określają, kiedy wydatki z tytułu używania dla potrzeb przedsiębiorstwa samochodów nie stanowiących składników majątku przedsiębiorstwa, lecz osobistą własność jego właściciela, nie stanowią kosztów uzyskania. Pominięto natomiast sytuację odwrotną, gdy właściciel przedsiębiorstwa używa samochodu stanowiącego składnik majątku przedsiębiorstwa i wpisanego do ewidencji środków trwałych również w celach osobistych. Występuje to nader często. Szczególnie właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, w których potrzebny jest samochód, a jest to dla nich jedyny pojazd, używają go w celach osobistych na wyjazdy weekendowe, urlopowe, dojazdy do przedsiębiorstwa i inne cele prywatne. Dotyczy to nie tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1008

Spis treści
Zamów abonament