Wspólnota elit
Wspólnota elit
Z prof. Jerzym Axerem rozmowia Barbara Stettner-Stefańska
Jest pan profesor twórcą i dyrektorem Ośrodka Badań nad Tradycją Antyczną w Polsce i w Europie Środkowowschodniej (OBTA) . Czy idea stworzenia takiej placówki nie narodziła się z kompleksu Polaka, którego Zachód nie uważa za stuprocentowego Europejczyka?
Wręcz odwrotnie. Raczej z chęci akcentowania i eksponowania polskiej odmiany europejskości. Nie istnieje przecież nic takiego, jak kultura europejska wcałości. Europejczyk to właściwie ekstrakt, destylat, złożony z cech i osiągnięć różnych narodów. To tylko uogólnienie, przydatne niekiedy w porozumiewaniu się ludzi między sobą. Jeśli już jednak trzymamy się tego pojęcia, to trudno być Europejczykiem inaczej, niż wiążąc we własnej pamięci i we własnej wyobraźni wiele elementów należących do różnych kultur narodowych, ze szczególnym zainteresowaniem dla tej cząstki, którą wnosi własny naród.
Tradycja antyczna, której ślady bada OBTA w kulturze, historii i pamięci historycznej Polski oraz krajów z nią sąsiadujących, to właśnie jeden ze składników wspólnej europejskiej tożsamości. Chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób Polska i cały nasz region korzystały i korzystają z owego wspólnego dziedzictwa antyku. Ramy czasowe badań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta