Kolejka po pomoc
BANKI
Bankowy Fundusz Gwarancyjnyw 1996 r.
Kolejka po pomoc
Pożyczkami o wartości 129 mln zł wspomógł w ub. r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny 8 banków, które albo przejęły inne, upadające banki, albo same prowadziły program restrukturyzacyjny. W sumie w drugim roku istnienia BFG rozwinął na dużą skalę działania mające zapobiegać upadkom banków, rozstrzygnął też wiele spornych spraw wynikających głównie z niejasnych zapisów w powołującej go ustawie. Problemy te zostały również wyjaśnione przez nową ustawę o BFG, która -- uchwalona w połowie grudnia ub. r. -- wejdzie w życie wkwietniu.
Jednym z najważniejszych problemów rozwiązanych w ub. r. była kwestia podziału lokat. Deponenci upadłych banków posiadający lokaty o wartości powyżej 1 tys. ecu dzielili je (za pomocą cesji) , przekazując część osobom trzecim. Według ustawy, fundusz wypłacał bowiem klientom banku 100 proc. depozytów, jeśli ich wartość nie przekracza równowartości 1 tys. ecu, oraz 90 proc. wartości depozytu mieszczącego się między 1 tys. a 3 tys. ecu. Klienci banków, dzieląc największe lokaty na wiele drobnych, mieli nadzieje, że otrzymają zwrot wszystkich pieniędzy zdeponowanych w upadłym banku. Ostatnio Sąd Najwyższy rozstrzygnął jednak, że BFG przy wypłacaniu gwarantowanych depozytów nie powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta