Reporter ginącego świata
Opowieść o Ryszardzie Kapuścińskim
Reporter ginącego świata
Andrzej W. Pawluczuk
Bardzo mało wydaje się dzisiaj książek o literaturze współczesnej. W ciągu ostatnich pięciu lat pojawiło się ich zaledwie kilka, podczas gdy jeszcze dziesięć -- piętnaście lat temu regułą było kilka rocznie. Zamilkli nawet najwybitniejsi krytycy, a to można już niechybnie uznać za jakiś istotny znak naszego c
Jaki to znak? Nikt go dotychczas nie nazwał ani nie zakreślił granic obszaru, na którym daje się odczuć jego istnienie i działanie. Bohater tej książki kilka razy powiada w obu tomach "Lapidarium", że nasza epoka, druga połowa dwudziestego wieku, charakteryzuje się takim ogromem i tempem zmian, jak pały się stare wzory i paradygmaty, ale ich miejsca nie zajęły nowe. Powstała - pustka, i człowiek (a również społeczeństwa) utraciły tradycyjne punkty oparcia.
Literatura, jako sztuka słowa, sztuka opowiadania, jest zawsze niewolnikiem swojej epoki i nawet pisarze, którzy programowo odżegnują się od opisywania dookolnej rzeczywistości, zawsze, w jakimś widocznym stopniu, oddają ducha swego czasu. Ba - nawet autorzy science fiction, chociaż kreują światy o ko to, co podsuwa im doświadczenie i aktualny stan wiedzy.
Owe powszechne (niemal) milczenie krytyków i badaczy najnowszej literatury nie ułatwiło mi pracy. Syntezy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta