Nadpłata z procentami
Sądowa wykładnia
Nadpłata z procentami
Jeżeli obliczanie i pobieranie podatku odbywa się za pośrednictwem płatnika, a podatnik kwestionuje obliczenie bądź istnienie obowiązku podatkowego, może on w ciągu miesiąca od dnia pobrania podatku przez płatnika wystąpić do urzędu skarbowego z żądaniem sprostowania obliczenia podatku bądź uznania nieistnienia obowiązku podatkowego i zwrot niesłusznie pobranej kwoty. Tak stanowi art. 175 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego.
Za pośrednictwem płatnika pobierany jest np. podatek od dochodów osobistych płacony przez pracowników, emerytów, rencistów, zleceniobiorców nie prowadzących działalności gospodarczej. Przez płatnika (urząd celny) był też pobierany nie istniejący już podatek obrotowy od towarów sprowadzanych z zagranicy (przestał obowiązywać w momencie wejścia w życie VAT) .
Na tle sprawy Ireneusza I. domagającego się od urzędu skarbowego odsetek od nadpłaconego podatku obrotowego Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 lipca 1996 r. (sygn. SA/ 3073/ 95) potwierdził słuszność takich roszczeń, wyjaśniając jednocześnie kilka związanych z tym kwestii proceduralnych. Stwierdził mianowicie, iż
przepis art. 175 § 1 k. p. a. jako norma prawna o charakterze procesowym nie stanowi materialnoprawnej podstawy żądania zwrotu nadpłaty podatku; jest nią art. 29 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta