Sportowy rekord naukowy
Sportowy rekord naukowy
W roku 1893 zanotowano po raz pierwszy światowy rekord w jeździe godzinnej na rowerze: Francuz Henri Desgranges, na ciężkim bicyklu ważącym 25 kilogramów, pokonał dystans 35, 325 km. Pięć lat później, Amerykanin Willie Hamilton na wehikule ze specjalnie obniżoną kierownicą przebył 40, 781 km.
Nieustanne, drobne zmiany techniczne i mechaniczne doprowadziły do tego, że w latach 20. ukształtowała się klasyczna forma roweru. Kolejne rekordy, poprawiane za każdym razem o centymetry, padały dzięki sile, wytrzymałości i samozaparciu kolarzy, a nie dzięki nowym rozwiązaniom technicznym i mechanicznym. Sport nie był wówczas jeszcze sprzężony z nauką.
W 1942 roku Fausto Coppi przejechał w ciągu godziny 45, 848 km. W 1956 Jacques Anquetil przepedałował 46, 148 km. W 1967 Ferdinand Bracke uzyskał 48, 093 km. Wydawało się, że jakiś kres został osiągnięty, że teraz rekordy będą pobijać wyłącznie fenomeni.
Kres amatorszczyzny
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta